Aby poczuć się jak na południu Europy, wcale nie musimy wybierać się w daleką podróż. Śródziemnomorską aurę możemy wyczarować na własnym tarasie. Zwłaszcza jeśli jest położony od słonecznej strony. Ciepłe promienie wraz z utrzymanymi w biało-niebieskiej kolorystyce roślinami, meblami i dodatkami przeniosą nas w klimat gorącej Grecji. Czystą biel sprzętów podkreślą białe, niebieskie i różowe kwiaty. Podłogę warto wyłożyć terakotą lub kaflami. Jeśli posadzka jest betonowa, pomalujmy ją na biało przeznaczoną do takich powierzchni farbą. Meble powinny być jasne i delikatne, metalowe lub wiklinowe, z dodatkiem pastelowych tkanin. Z tych ostatnich zróbmy baldachim, który osłoni nas przed mocnym słońcem. Rośliny posadźmy w glinianych donicach pomalowanych na niebiesko i ozdobionych muszlami. Taras nabierze prawdziwie morskiego charakteru, kiedy na ścianach powiesimy pojemniki z bujnie kwitnącymi pnączami. Nie zapomnijmy też o cytrusach (na przykład pomarańczach, cytrynach czy kumkwatach) – ich intensywne barwy będą kropką na „i” greckiej aranżacji. Spędzenie choćby chwili w tak romantycznych okolicznościach na pewno nas zrelaksuje i wyciszy.
Warto wykorzystać takie oto pomysły w aranżacji takiego tarasu:
a). na ścianie budynku przy tarasie powieśmy elementy marynistyczne. Ster, kotwica, sieć rybacka, atrapa koła ratunkowego, rozgwiazda czy muszle w pastelowych barwach bez wątpienia stworzą wakacyjny klimat gorącego Południa.
b). postawmy na biało-niebieską kolorystykę i śmiało zestawiajmy biel z błękitem, turkusem, granatem i indygo. Greckie morza kryją w sobie całą paletę barw, pokażmy ją więc w pełnej okazałości.
c). na tarasie utrzymanym w morskim stylu nie może zabraknąć ziół, przede wszystkim rozmarynu, bazylii, tymianku, szałwii, oregano, macierzanki czy wawrzynu. Ich intensywne aromaty przywołają wspomnienia upalnych wakacji.
d). wykorzystajmy naturalne materiały: drewno, jasne lniane tkaniny oraz ceramiczne amfory i donice. Te elementy dodadzą tarasowi wyspiarskiego charakteru.
Oto polecane rośliny:
a). na balkon słoneczny – ostróżka ogrodowa, dzwonek karpacki, kocanka piaskowa, oleander, lawenda, tytoń leśny, stokrotka trwała, petunia, mandevilla, rozmaryn, bazylia, szałwia, macierzanka, oregano.
b). na balkon zacieniony – bluszcz pospolity, skrętnik, lobelia, dalia, pelargonia bluszczolistna, fuksja oraz funkia.
Dodatkowa uwaga – podłogi i ściany możemy ozdobić ceramicznymi kaflami.
Powiązane tematy
Profile PCV – wszystko, co warto wiedzieć
Czy warto przejść na oświetlenie LED
Jak wybrać pościel dla dziewczynki